na większą skalę - kostka brukowa jest bardzo popularna i praktyczna, nadaje się więc do pokrycia ścieżek, alejek, podjazdu itd. Można na początek zamówić usługi specjalistów (fachowcy są do znalezienia w okolicznych firmach, których dziedziną jest brukarstwo lub ogłaszają się w internecie) i starać się podejrzeć, w jaki sposób to robią. Niektórzy z chęcią odpowiedzą na różne pytania i poradzą, jak układać kostkę, by uzyskać trwały i efektowny rezultat. Później można próbować samodzielnego układania, dla pewności w miejscach, które nie są bardzo potrzebne na co dzień i nie znajdują się na froncie posesji. Jeśli ktoś ma duży, rozległy ogród, może zacząć od samodzielnego układania kostki tworząc w ten sposób sieć ścieżek. Wszelkie ewentualne błędy nie będą raziły przypadkowych gości i będzie można dość łatwo je poprawić. Dla uzyskania większej wiedzy na temat układania kostki brukowej należy zapoznać się z szeroko dostępnymi poradnikami - są do znalezienia w internecie i często zajmują sporo miejsca w fachowej literaturze czy prasie.
W tym zakresie również istnieje możliwość
Brukarstwo jest nieodłączna częścią większości inwestycji budowlanych. Budując dom musimy bowiem wykonać dojście, drogi wymagają chodników, natomiast inwestycje publiczne wiążą się z koniecznością realizacji parkingów. Na skutek tego kostka brukowa jest materiałem budowlanym sprzedawanym w ogromnej ilości. Możemy spotkać się z ofertami na wyroby krajowe, jak również zagraniczne, a bogactwo kształtów, faktury oraz kolorów, sprawia, że projektanci mogą realizować swoje najbardziej wymyślne wizje.
Miejscem, gdzie brukarstwo jest również wykorzystywane, jest ogród. W tym zakresie również istnieje możliwość wyboru różnego rodzaju rozwiązań. Przy zakupie należy mieć jednak świadomość, iż kostka brukowa musi współgrać z architekturą domu oraz zaplanowaną zielenią, którą będzie posiadał ogród. Dlatego też, jeżeli nasz budżet na to pozwala, warto jest zlecić dobór odpowiednich materiałów architektowi krajobrazu, który sprawi, iż dobrana kostka brukowa, zostanie idealnie wkomponowana w ogród.
Sprawny fachowiec potrafi bowiem całkowicie odmienić wygląd otoczenia, poprzez odpowiedni układ ścieżek. Przykładem może być ułożenie kostki brukowej w sposób poprzeczny, co ma na celu optyczne poszerzenie wąskiego ogrodu.
Wybrukowane ścieżki można dodatkowo otoczyć kamieniami
Niewielki trawnik lub mały ogród przed domem może być zupełnie pozbawiony ścieżek, ale jeśli dom otacza rozległy obszar zajęty przez pielęgnowaną, efektowną roślinność lub starannie podlewaną trawę, warto wytyczyć tam ścieżki. Dzięki nim nie będzie się niszczyć roślin ani psuć wyglądu ogrodu podczas spacerowania czy odpoczywania. Najprostszym sposobem wydaje się być wyłożenie ścieżek trwałym i ładnym materiałem, takim jak np. kostka brukowa.
Brukarstwo cieszy się dzisiaj dużą popularnością, stąd nawet dla kogoś niezbyt zorientowanego w tematyce brukowania ścieżek nie będzie kłopotliwe znalezienie czy to skutecznego fachowca, czy to wsparcia w zakresie samodzielnej pracy. Na pewno nie warto się spieszyć, bo mało dokładne położenie kostki będzie skutkowało miernym efektem wizualnym, a ścieżka szybko się odkształci (na przykład od deszczu lub częstego użytkowania). Za pomocą kostki brukowej można stworzyć prawdziwe cuda, jednak pod warunkiem wybrania pasującej kostki (kształt, kolor) i starannego jej położenia.
Nawet w mniejszym ogrodzie ścieżki mogą być przydatne i podkreślać jego piękno, a na dużych działkach użytkowych czy rekreacyjnych stają się wręcz obowiązkowe. Wybrukowane ścieżki można dodatkowo otoczyć kamieniami czy obsadzić pasującą roślinnością.