, kto uczęszczał w szkole na lekcje historii, z pewnością kojarzy system irygacyjny, czyli właśnie system odpowiedniego nawadniania. Głównym celem irygacji było dostarczanie odpowiedniej ilości wody do gleby, żeby zapewnić odpowiednie warunki wegetacyjne roślinom uprawnym. Systemy irygacyjne były stosowane w starożytnej Mezopotamii, Egipcie czy nawet w Iranie. Współcześnie posiadamy dostęp do coraz nowszych metod nawadniania nie tylko pól uprawnych, ale także trawników i ogrodów. Inteligentne systemy nawadniania posiadają ten sam cel, co starożytne systemy irygacji, a mianowicie zapewnienie odpowiednich warunków dla roślin. Wiele późniejszych systemów nawadniania gleby czerpało inspirację z dawniejszych metod, niejednokrotnie po prostu je ulepszając i dostosowując do coraz bardziej wymagających potrzeb współczesnych ogrodów.
Zalety instalacji systemu nawadniania
Coraz więcej osób posiadających zarówno większe, jak i mniejsze ogrody, decyduje się na zainstalowanie inteligentnego systemu nawadniania. Budową oraz montażem inteligentnych systemów nawadniania zajmują się specjalne firmy, które posiadają często uprawnienia instalatorskie oraz elektryczne. Inteligentne systemy nawadniania posiadają wiele zalet, dlatego też ludzie decydują się na ich montaż. Przede wszystkim inteligentne systemy nawadniania pozwalają na oszczędniejsze gospodarowanie zasobami wodnymi, co jest istotne zwłaszcza współcześnie, gdzie zasobów wodnych jest coraz mniej. Inną zaletą inteligentnych systemów nawadniania jest to, że dostosowują one swoje działanie do panujących warunków za pomocą specjalnych czujników, dzięki czemu zapewniają optymalny poziom nawodnienia. Korzystanie z inteligentnych systemów nawadniania jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób, a zwłaszcza tych, które nie mogą sobie pozwolić na poświęcanie czasu na regularną pielęgnację ogrodu. Każdy system nawadniania jest odpowiednio dobrany do rodzaju ogrodu.
Jaką porą roku instaluje się systemy nawadniania
Montażem inteligentnych systemów nawadniania zajmują się specjalne firmy, które posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę w tym zakresie. Instalację inteligentnego systemu nawadniania można z powodzeniem przeprowadzić na istniejących już ogrodach i trawnikach, gdzie sam trawnik wraca do stanu sprzed instalacji po około trzech tygodniach. Montaż systemu nawadniania najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną, przed sezonem kwitnięcia większości roślin. Jeśli chodzi o dokładny czas przeprowadzenia montażu inteligentnego systemu nawadniania to dobrze jest się skonsultować z firmą, która się tym zajmuje. Sam montaż inteligentnego systemu nawadniania dobrze jest przeprowadzić przed założeniem ogrodu, nie jest to jednak koniecznym warunkiem. Inteligentne systemy nawadniania można zamontować w każdej porze roku, jeśli pogoda na to pozwala, jednak najczęściej wiosną występują najkorzystniejsze warunki pogodowe. Instalację systemu nawadniania można wykonać zarówno na istniejącym już ogrodzie, jak i na tym, który ma być dopiero zakładany.
Odpowiednie nawadnianie ogrodu
Każdy doświadczony ogrodnik zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest nawadnianie jeśli chcemy utrzymać trawnik oraz ogród w dobrym stanie. Istnieje wiele metod oraz sposobów nawadniania ogrodów, zarówno tych bardziej tradycyjnych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Nowoczesne systemy nawadniania są bardzo wydajne i pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu wilgoci gleby. Inteligentne systemy nawadniania są coraz częściej stosowane, zwłaszcza w większych prywatnych ogródkach. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie musimy sami pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Odpowiednie nawadnianie ogrodów jest istotne zarówno dla roślin, jak i całego ekosystemu. Dzięki właściwemu i regularnemu nawadnianiu, gleba utrzymuje właściwy poziom wilgotności, chroniąc tym samym rośliny przed usychaniem. Odpowiednie nawadnianie ogrodu oraz trawnika jest jedną z najważniejszych rzeczy w dbaniu o ogród, zwłaszcza w sezonie letnim. Podlewanie ogrodu musi być odpowiednio dobrane do rodzaju roślin i ich zapotrzebowania na wodę.