obniżenie stresu i napięcia. Posiada także działanie kojące dla osób, które mają problemy z krążeniem krwi, borykają się z bólem stawów i mięśni. Jest to dowodem na to, że posiadają one funkcje nie tylko odprężające lecz także lecznicze. Dla osób, które lubią i często korzystają z sauny, a przy tym mają nieco miejsca na swojej posesji doskonałym rozwiązaniem może okazać się sauna do ogrodu. Coraz większa liczba osób korzysta z usług firm, które wykonują takie pomieszczenia na wymiar. Tego rodzaju inwestycja doświadcza wiele zadowolenia i satysfakcji, ponieważ korzystanie z sauny zawsze będzie przyjemne i z pewnością nigdy się nie znudzi. Podobne funkcje posiadają balie kąpielowe, które w ostatnim czasie znacznie zyskały na popularności. Są atrakcją przede wszystkim zimą, bardzo często można z nich skorzystać na obiektach hotelowych ulokowanych w górach. Take gorące kąpiele w chwili, kiedy na dworze temperatura jest minusowa są naprawdę bardzo przyjemne. Pozwalają na maksymalne odprężenie, relaks, a także poprawę kondycji zdrowotnej. Warto zatroszczyć się o swoje samopoczucie i rozejrzeć za taką atrakcją w pobliżu.
Kąpielowe rytuały
Wystarczy niewielki kawałek własnego ogródka, aby stworzyć własne domowe SPA. Zawsze w zasięgu ręki i prawie za darmo stanowić będzie doskonałą inwestycję w zdrowie całej rodziny i jak nic innego pomoże ukoić napięte nerwy, rozluźnić obolałe mięśnie i odbudować nadwątlone siły.
Sauna ogrodowa
Krąży powiedzenie, że sauna do ogrodu w tym samym stopniu oczyszcza ciało, co i duszę. Pewne jest, że regularne korzystanie z sauny zdrowo uzależnia i jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się zmęczenia i redukcję stresu. Sauna ma zbawienny wpływ na skórę, którą czyni lepiej ukrwioną i odżywioną oraz idealnie czystą i aksamitnie gładką. Uważa się, że to właśnie regularne korzystanie z dobrodziejstw SUNY pozwala kobietom ze Skandynawii przez długie lata cieszyć się elastyczną i pozbawioną zmarszczek skórą.
Balia ogrodowa
Balie kąpielowe stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznej sauny. Przypominające wielkie beczki konstrukcje cieszą się ogromną popularnością na terenie całej Skandyanawii, w Rosji i Japonii. Kąpiel w balii można brać o każdej porze roku, latem dla ochłody, zimą w gorącej parującej wodzie dla przyjemności i zdrowia. Taka kąpiel dobrze wpływa na serce i układ krążenia, pomaga również w przypadku problemów z kręgosłupem i układem ruchu. Terapeutyczne działanie wody i świeże powietrze w zacisznym zakątku własnego ogrodu skutkują stanem błogiego odprężenia i odbudowy - tak wraca moc.
Tak zachowuje się organizm podczas infekcji
Sauna to samo zdrowie. Narody północy nie mogą się mylić. Każdy Fin korzysta z suny na co dzień.
Walory prozdrowotne są nieocenione. Wysoka temperatura w pomieszczeniu sprawia, że cały organizm pracuje na wysokich i coraz wyższych obrotach.
Sauna do ogrodu pozwoli zachować zdrowie, młodość i wigor na długie lata. Wielu ludzi i to z pewnością dość często zadaje sobie pytanie, jak to się dzieje, że sauna powoduje ugruntowanie dobrostanu organizmu. W pewien zmyślny sposób oszukujemy trochę organizm. Najpierw rozgrzewamy go do dość wysokiej temperatury. Wnętrze organizmu rozgrzewa się do temperatury o dwa, trzy, a w niektórych przypadkach nawet o cztery stopnie Celsjusza. W ten sposób doprowadźmy do stanu krytycznego, który jest odbierany przez ustrój jako stan podgorączkowy. Tak zachowuje się organizm podczas infekcji. Podnosi temperaturę ciała. Wysoka temperatura wyzwala natychmiast wzmożoną aktywność immunologiczną.
Po sesji w podwyższonej temperaturze trzeba zażyć chłodnej kąpieli. Do tego służą balie kąpielowe. Chłodny tusz przywraca krążenie w górnych podskórnych warstwach ciała. Krew nasycona białymi ciałkami krwi krąży po całym ustroju, likwidując jakiekolwiek oznaki oporu. Nie oprze się jej wtedy żaden bakcyl.
Moda na sauny powinna być jak najszerzej propagowana. Jest ze wszech miar pożądaną.
Relaks we własnym ogrodzie
Ile razy myśleliśmy o tym, żeby wybrać się do suny, ale nie mieliśmy czasu, byliśmy zbyt zmęczeni po pracy i już nie chciało nam się na nowo wychodzić z domu? Tak, na pewno wiele razy byliśmy uczestnikami takich akcji przez co nasze wizyty w saunie przesuwały się do bardzo odległego czasu. Na pewno by tak nie było, gdybyśmy własną saunę mieli na wyciągnięcie ręki. Taką propozycją jest właśnie sauna do ogrodu. Do jej postawienia wystarczy tak naprawdę kawałek ziemi we własnym ogródku, odpowiednie finanse i można cieszyć się spokojem oraz relaksem, kiedy tylko się chce. Własna sauna w ogrodzie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jak się okazuje, koszt jej postawienia nie jest duży, a przy okazji nie zapominajmy, że mając własną saunę oszczędzamy na biletach wstępu do innych miejsc. Ten koszt jaki w nią zainwestujemy za kilka lat nam się zwróci. Aby móc ją wybudować musimy mieć około sześciu tysięcy złotych. Są również tańsze oraz droższe sauny, jednak te sześć tysięcy to taki średni koszt miejsca odpowiadające wymaganiom różnych osób. Dobrym pomysłem są również balie kąpielowe, gdzie można zrobić sobie cieplutkie kąpiele nawet w środku zimy. Taka balia wykonana jest z prawdziwego, solidnego, mocnego drewna, które jest w stanie wytrzymać z nami przez bardzo długi czas. Jeżeli chcemy uatrakcyjnić nasz ogród, to przydadzą nam się takie dwa elementy.
Warto mieć taką saunę u siebie
Spędzanie czasu w ogrodzie może być bardzo przyjemne, nie tylko ze względu na sąsiedztwo natury, ale także poprzez wykorzystanie innych możliwości rekreacyjnych. Bardzo popularne w ostatnim czasie są suny ogrodowe, które służą do relaksu. Typowa sauna do ogrodu przypomina altanę, wewnątrz której znajduje się palenisko z rozżarzonymi węglami, które poprzez polanie wodą wytwarza wilgotną i gorącą atmosferę. Nie od dziś wiadomo, że pobyt w saunie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie i jest traktowane jako zabieg leczniczy. Warto mieć taką saunę u siebie w ogrodzie, zwłaszcza, że nie kosztuje ona zbyt wiele. W ekstremalnej sytuacji taką saunę można także zrobić samemu lub przerobić ją z altany ogrodowej. Po wyjściu z sauny można zażyć relaksującej kąpieli w basenie lub wykorzystując specjalne balie kąpielowe, z napełnioną w środku wodą. Połączenie tych dwóch elementów daje nam prawdziwy skansen rekreacyjny, i to taki, do którego nie musimy jeździć dziesiątki kilometrów, ponieważ posiadamy go na terenie własnego domu. Trzeba dodać, że ani sauna, ani balia nie zajmują z reguły zbyt wiele miejsca i można je umieścić nawet w małych, przydomowych ogródkach, które często spotykamy w większych miastach w zabudowie jednorodzinnej. Myślę, że możemy sobie w takim przypadku pozwolić na odrobinę luksusu.