adku tych ostatnich niezwykle powszechnie stosowana jest fotowoltaika.
Zastosowanie paneli fotowoltaicznych (inna nazwa to kolektory słoneczne) pozwala na zamianę energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kolektory słoneczne montuje się niezwykle szybko i prosto - wystarczy przy wykorzystaniu specjalnego systemu podłączyć je do funkcjonującej w danym miejscu instalacji elektrycznej. Prąd jest coraz droższy, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jeśli ma taką możliwość decyduje się na skorzystanie z zalet jakie dają panele fotowoltaiczne.
Co ważne, w razie produkowania nadwyżek prądu, energię pochodzącą (która nie zostanie zużytkowana na bieżąco) z kolektorów słonecznych można magazynować, a nawet sprzedawać, co bardzo często jest jednym z najważniejszych (obok dużych oszczędności) czynników decydujących o skorzystaniu z paneli słonecznych. Warto jednak jeszcze przed założeniem instalacji zdecydować o tym, czy nadmiar energii ma być sprzedawany czy magazynowany - wymaga to bowiem odpowiedniego dostosowania instalacji.
Energia odnawialna jest tanim i ekologicznym
Kto szuka tanich źródeł energii do swojego domu, ten w porę powinien zainteresować się energią odnawialną. Postęp techniczny sprawia, iż fotowoltaika daje nam coraz więcej możliwości, a korzystanie z niej staje się coraz łatwiejsze. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?
Powodów, dla których warto zainwestować w kolektory słoneczne, jest wiele. Po pierwsze, takie rozwiązanie jest dobrym sposobem na to, by zaoszczędzić sporo pieniędzy. Można dzięki temu skuteczniej oszczędzać na rodzinne wakacje czy inne przyjemności, a jednocześnie cieszyć się wygodnym i komfortowym domem. Po drugie, dzięki kolektorom słonecznym można oszczędzać środowisko. Energia słoneczna, zmieniana w energię pozwalającą na dogrzanie domu lub na zapewnienie sobie ciepłej wody w niższej cenie, staje się dzięki temu podwójnie korzystnym rozwiązaniem. Energia odnawialna jest tanim i ekologicznym sposobem na ogrzanie domu, a dzięki postępowi, jaki dokonał się w fotowoltaice w ostatnich latach, możemy korzystać z coraz ciekawszych i coraz bardziej opłacalnych możliwości. Kto w nią zainwestuje, ten z pewnością nie będzie żałować. Niższe wydatki, satysfakcja związana z życiem eko - oto korzyści, na które można liczyć.
Drugie przede wszystkim wykorzystuje energetyka i
Zmiany klimatyczne to jest fakt udowodniony. Głównym czynnikiem, jaki je wywołuje, jest emisja szeregu gazów cieplarnianych. Z gazów tych największe znaczenie ma dwutlenek węgla. Za emisję dwutlenku węgla odpowiada głównie spalanie paliw kopalnych.
W jaki sposób wpływamy na zmiany klimatu?
Do paliw kopalnych zaliczamy między innymi ropę naftową oraz węgiel. Pierwsze paliwo wykorzystywane jest głównie w transporcie, jako paliwo naszych samochodów. Drugie przede wszystkim wykorzystuje energetyka i ciepłownictwo. Z pierwszego w naszym kraju będzie jeszcze bardzo długo ciężko zrezygnować. W drugim przypadku z pomocą przychodzi nam fotowoltaika.
Fotowoltaika
Fotowoltaika do niedawna była traktowana jako drogi bajer dla bogaczy oraz eko-zakręconych ludzi. Obecnie dzięki temu, że zmieniły się przepisy, rozwiązanie to jest nie tyle ekologiczne i opłacalne. Kolektory słoneczne, jakie zamontujemy na dachu, nie kosztują mało. Instalacja, która w szczytowym momencie może wytworzyć 5-8kW kosztuje ok. 25 000zł. Energię, którą wyprodukujemy z nadwyżką, oddajemy jednak do elektrowni. 80% tej energii możemy w czasach niedoboru odebrać za darmo z sieci energetycznej. Energia odnawialna oparta na kolektorach zwraca się po ok. 10 latach pracy instalacji. Instalacja działa natomiast 25 lat lub dłużej.